Wyważanie turbposrężarki
Regeneracja turbosprężarki, czyli proces jej naprawy oraz wymiany zużytych elementów pozwala na długotrwałą, bezawaryjną pracę. Jednym z jej etapów jest, niezwykle ważne, wyważenie układu wirującego. Jest ono tak istotne ze względu na charakter pracy urządzenia, które wiruje z ogromnymi prędkościami, przy których nawet niewielkie braki w wyważeniu generują bardzo niekorzystnie wpływające na kondycję podzespołu drgania.
Na czym polega wyważanie
Wyważanie turbosprężarki polega na korygowaniu rozkładu masy elementów urządzenia po jego wcześniejszym zbadaniu. Masa wirnika powinna być równomiernie rozłożona w stosunku do geometrycznej osi obrotu. Do tego celu wykorzystuje się wyważarki wolnoobrotowe. W pierwszej kolejności pracownicy serwisu turbosprężarek zajmują się samym wirnikiem, a następnie wyważają na nim koło kompresyjne.
Bardzo ważnym elementem procesu wyważania jest jakość wykorzystywanego sprzętu. Niektóre modele wyważarek nie zapewniają bowiem odpowiedniego poziomu czułości, przez co nie są odpowiednio dokładne. Jest to szczególnie istotne w wypadku lżejszych modeli turbosprężarek, na przykład wykorzystywanych w samochodach osobowych. Profesjonalne serwisy turbosprężarek posiadają jednak sprzęt zapewniający optymalną zgodność, a co za tym idzie, gwarantują wysoką jakość usług i bezawaryjność przez długi czas.
Wyważanie rdzenia
Wyważanie rdzenia sprężarki to ostatni etap prac, jednak nie mniej ważny od poprzednich. Korpus, wraz z zamontowanymi łożyskami, kołem kompresji i wirnikiem jest podczas niego sprawdzany pod kątem rezonansów powstających przy osiąganiu bardzo wysokich prędkości wirowania. Jeśli nie zostaną one w odpowiedni sposób wyważone, urządzenie będzie nie tylko zużywać się szybciej, ale również generować nieprzyjemne dźwięki.
Prawidłowo wyważona turbosprężarka będzie działać cicho, sprawnie i, co bardzo istotne, długo. W zależności od stopnia eksploatacji urządzenie może służyć nawet od stu do trzystu tysięcy kilometrów bez konieczności ingerencji.