Główne wady silników 2.0 TDI
Turbosprężarka jest stosowana w samochodach w celu maksymalizacji mocy silnika. Dzieje się to za pomocą zwiększenia ilości powietrza dostarczanego do cylindrów. Samo urządzenie napędzane jest natomiast przez gazy wylotowe. To bardzo skuteczne rozwiązanie, jednak jak każde urządzenie mechaniczne, turbosprężarka również wymaga niezbędnych napraw amortyzacyjnych. Jedną z nich jest regeneracja. Jednak na czym dokładnie ona polega?
Odświeżanie turbiny
Regeneracja turbosprężarki ma za zadanie przywrócić jej funkcjonalność na poziomie nowego komponentu. Jako że urządzenia te bardzo często pracują w ekstremalnych warunkach, tego typu zabiegi są niezbędne do ich prawidłowego, wydajnego funkcjonowania. Oczywiście pierwszym etapem działań jest wymontowanie turbosprężarki z auta i zdiagnozowanie ewentualnych uszkodzeń lub ubytków wynikających z eksploatacji. Urządzenie jest w tym celu rozbierane i poddawane dokładnym oględzinom, a także czyszczone oraz zabezpieczane przed rozwojem korozji.
Naprawa turbosprężarki
Przez naprawę rozumie się ogólne doprowadzenie turbosprężarki do stanu idealnego. Bierze się pod uwagę nie tylko uszkodzenia, ale i stopień zużycia poszczególnych elementów. Odpowiednie urządzenia pomiarowe ustalają, czy i jak długo mogą one jeszcze w sposób wydajny i bezpieczny służyć. W wypadku jakichkolwiek obiekcji części powinny zostać wymienione na nowe odpowiedniej jakości. Najczęściej wymianie podlegają elementy odpowiedzialne za zachowanie odpowiedniej szczelności układu, a także łożyska w wirniku oraz pierścienie oporowe. Sam rdzeń urządzenia jest wyważany z wykorzystaniem najnowszych technologii pomiarowych.
Montaż turbosprężarki
Gdy wszelkie prace naprawcze i konserwacyjne zostaną przeprowadzone, pozostaje jedynie ponowny montaż turbosprężarki w aucie. Po zamontowaniu zaworu sterującego musi on zostać ponadto odpowiednio ustawiony. Jeśli wszelkie czynności zostały wykonane profesjonalnie, zyskujemy urządzenie porównywalne parametrami technicznymi do elementu nowego.