Czy regenerowane turbiny podlegają gwarancji?
Turbosprężarka jest maszyną wirnikową, zwiększającą sprawność i moc silnika przez wtłoczenie dodatkowego powietrza do komory spalania. Składa się z turbiny, czyli tzw. gorącej części i sprężarki, tzw. chłodnej części, których wirniki są sztywno połączone wspólnym wałem. Czy regeneracja turbiny kończy się przekazaniem Klientowi sprawnego sprzętu oraz dokumentu gwarancyjnego?
Przyczyny uszkodzeń turbiny i etapy jej regeneracji
Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia turbiny należy obecność ciał obcych w zasysanym powietrzu lub spalinach. Niebezpieczne jest także zanieczyszczenie lub nieodpowiednie parametry oleju silnikowego, zbyt wysoka temperatura spalin lub nieszczelność układu dolotowego. Etapy regeneracji turbosprężarek są złożone i wymagają specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Jak przebiega regeneracja turbin? Proces rozpoczyna demontaż elementów urządzenia. W kolejnych etapach następuje czyszczenie, wyważanie i regulacja ciśnienia doładowania, przeprowadzanie precyzyjnego montażu, a na końcu wykonywanie pomiaru szczelności całego układu. Całość przeprowadzana jest przy użyciu nowoczesnych urządzeń.
Wpływ regeneracji na utrzymanie gwarancji turbiny
W momencie awarii turbiny, właściciel staje przed dylematem – wymienić część na nową, czy oddać do regeneracji? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto pamiętać, że zakup fabrycznego elementu wiąże się z dużymi kosztami. Te natomiast nie zawsze gwarantują lepszą jakość. Bardzo dobrą alternatywą w takiej sytuacji jest regeneracja turbosprężarki. Jej przeprowadzanie z wykorzystaniem oryginalnych części sprawia, że urządzenie zachowuje parametry fabryczne. Kompleksowa i całkowita regeneracja turbosprężarki w profesjonalnym serwisie gwarantuje także otrzymanie gwarancji.