Dlaczego turbosprężarka ma tabliczkę znamionową?
Rolą turbosprężarki jest dodawanie do silnika dodatkowego powietrza, co znacznie zwiększa jego moc oraz sprawność. W jaki jednak celu umieszczana jest na niej tablica znamionowa? Sprawdźmy!
Regeneracja turbosprężarki
W sytuacji, gdy pojawia się ciemny dym wydobywający się z rury wydechowej oraz wycieki przy turbinie, wówczas mamy znak, że coś dzieje się z turbosprężarką. Nagły spadek mocy oraz niepojące dźwięki również dowodzą problemów z tym elementem. Wówczas mamy dwie możliwości: albo poddamy ją regeneracji, albo zamówimy nową. Obie te czynności wykona dla nas firma Turbolux, której zakres prac obejmuje naprawę oraz sprzedaż turbosprężarek i ich montaż. Kiedy mamy pieniądze, zawsze możemy zakupić zupełnie nowe podzespoły, jednak ich regenerowanie zawsze daje dobre efekty i spore oszczędności, jeśli oczywiście element da się naprawić. Po co jednak montowana jest na nich tablica znamionowa?
Tablica znamionowa turbosprężarki
Zupełnie jak to ma miejsce w przypadku wielu urządzeń, rola tablicy znamionowej jest niezmienna. Jest na niej umieszczony numer, który pozwala dokładnie dopasować ten sam rodzaj sprężarki, sprawdzić jego dostępność oraz cenę. Składa się on z dwóch części, pierwszy dotyczy producenta samochodu, a drugi wytwórcy turbosprężarki. Jest to nieopisane ułatwienie tylko w kwestii doboru właściwego elementu, ale także ma znaczenie przy kosztach związanych z zakupem. W autoryzowanym serwisie taka wymiana zawsze jest droższa, a sami pracownicy niechętnie udzielają informacji na temat modelu turbosprężarki. Wówczas pozostaje odczytać go z tablicy znamionowej. Niekiedy jednak będzie to możliwe dopiero po zdemontowaniu podzespołu, ponieważ często jest ulokowana w taki sposób, że nie można uzyskać dostępu do treści. Tablica znamionowa to ułatwienie dla obu stron, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego zamiennika dla zużytej części. Inne bowiem znajdziemy w BMW, Skodzie czy Mercedesie. Przy zakupie warto kierować się przede wszystkim jakością.