Turbosprężarka samochodowa – podstawowe informacje
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że historia turbosprężarek w samochodach sięga dziewiętnastego wieku. Już wtedy, w latach osiemdziesiątych, Rudolf Diesel eksperymentował ze zwiększeniem mocy silnika przy wykorzystaniu zwiększonego dostępu powietrza do komory spalania. Jednak pierwszy w pełni skuteczny model został opracowany przez Alfreda Buchi w 1905 roku. Był to tak wielki przeskok technologiczny (pozwalający na podniesienie mocy silnika o prawie połowę), że już w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku rozwiązanie to zostało wprowadzone do produkcji seryjnej w amerykańskich fabrykach samochodowych.
Jak działa turbosprężarka
Turbosprężarka służy do chwilowego zwiększenia mocy silnika. Jej motorem napędowym jest energia pochodząca ze spalin powstających w komorze silnika. Pozwala to osiągnąć prędkość obrotową turbiny dochodzącą do ponad dwustu tysięcy obrotów na minutę. Następnie energia przekazywana jest do sprężarki osadzonej na tym samym wale, wprawiając w ruch jej wirniki. Efektem jest dostarczenie do komory spalania dużo większej ilości powietrza, a co za tym idzie, znacznym zwiększeniem mocy silnika. Bezpieczne użytkowanie zapewniają kanały odprowadzające olej smarujący podzespoły. Dodatkowo przyspieszenie procesu powoduje, że do powietrza trafia zdecydowanie mniej spalin. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w układy kontrolujące ilość dostarczanego powietrza.
Eksploatacja turbosprężarki
W trakcie korzystania z samochodu wyposażonego w turbosprężarkę warto pamiętać o dwóch zasadach, których przestrzeganie może znacznie wydłużyć czas jej eksploatacji. Po pierwsze przed zgaszeniem auta warto odczekać krótką chwilę, aż podzespół w naturalny sposób obniży swoje obroty. Ponadto przed skorzystaniem z wysokich obrotów należy zadbać, aby olej dobrze się nagrzał. Oba zabiegi mają na celu zapewnienie prawidłowego smarowania elementów, którego brak może powodować konieczność naprawy lub wymiany turbosprężarki. Oczywiście używany olej powinien być jak najlepszej jakości.