Pierwotnie turbosprężarki montowało się w autach sportowych, by zwiększyć ich moc i moment obrotowy silnika. Później jednak trafiły także do zwykłych osobówek, zmniejszając zużycie paliwa i emisję spalin. Nie znajdują się one jednak w każdym z aut. W jakich samochodach montuje się turbosprężarkę?
W jakich rodzajach silników montuje się turbosprężarki?
Turbosprężarkę można zamontować w każdym silniku – należy sobie jednak zadać pytanie, jak ten silnik to zniesie i, przede wszystkim, czy warto. Turbinę z powodzeniem instaluje się w zarówno w silnikach benzynowych, jak i dieslach. Temu, czemu należy się przyjrzeć, jest konstrukcja konkretnej jednostki napędowej, która nie zawsze jest przystosowana do montażu turbiny. Jej instalacja „na siłę” może skończyć się awariami spowodowanymi nietrzymaniem oleju czy nieprawidłowym chłodzeniem. W najlepszym przypadku będą one skutkowały częstą koniecznością serwisu turbiny, w najgorszym – poważnym uszkodzeniem całego silnika. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy instalacja turbosprężarki jest opłacalna w Twoim samochodzie, skonsultuj się z doświadczonym mechanikiem.
Jak turbosprężarka wpływa na silnik?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto montować turbosprężarkę, należy poznać podstawy jej działania i wpływ na jednostkę napędową. Głównym zadaniem tego elementu jest zwiększenie mocy silnika poprzez dostarczenie do układu dolotowego większej ilości powietrza. Dzięki temu paliwo jest spalane efektywniej, co przekłada się na lepsze osiągi pojazdu. Jednocześnie montaż turbosprężarki wyraźnie wpływa na mniejsze zużycie paliwa i poprawę czystości wydalanych spalin.
Podsumowując – dla dobra swojego samochodu przed montażem turbosprężarki dokładnie sprawdź, czy jego silnik na pewno poradzi sobie z nowym, zwiększonym obciążeniem.